Staff & Departments

TEACHING STAFF  in alphabetical order

Mr Agius Teacher of RE, Year Progress Leader Year 13
Mr Akhurst  Subject Leader of Learning History
Mrs Akhurst Teacher of Maths, Duke of Edinburgh Awards Co-ordinator
Miss Andrews Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Science
Mrs Baker Teacher of MFL, Learning Area Progress Leader
Miss Battaglia Teacher of Maths, Learning Area Progress Leader
Mr Beadle Teacher of D&T, Learning Area Progress Leader Art, D&T
Mrs Betts Teacher of Psychology
Dr Billington Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Biology
Mr Bradley Department Leader of Learning Sociology
Dr Brouilette Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Science
Miss Bruce Teacher of MFL
Mrs Case Teacher of Science
Mrs Chambers Teacher of PE, Assistant Headteacher
Mrs Chapman Teacher of D&T, Learning Area Progress Leader, Art, D&T
Mr Chase Teacher of History
Mrs Cobden Teacher of English
Mrs Connor Teacher of Maths
Mr Connor Department Leader of Learning PE, PPC
Dr Conway Department Leader of Learning Science
Mrs Copeland Teacher of Maths
Mr Cox Teacher of Business Studies, Progress Leader Vocational Courses; Animal Care, Princes Trust, PPC
Dr Cox Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Physics, PPC
Mr Dellaca Department Leader of Learning Music
Miss Doyle Teacher of MFL
Mr Glover Department Leader of Learning Maths
Mrs Goldfinch Teacher of D&T
Mrs Graham-Brown Teacher of RE
Mrs Halls Dally SENCO
Mr Harding Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Chemistry
Miss Hedger Subject Leader of Learning Psychology
Miss Herbert Teacher of Dance
Miss Higginson Teacher of Sociology
Mr Jackson Subject Leader of Learning ICT and Computing
Mrs Jackson Teacher of RE
Miss James Teacher of Science
Miss Jevons Teacher of Maths
Mrs Jinks Department Leader of Learning RE
Mrs Jones Teacher of Maths, Learning Area Progress Leader
Mr Kell Teacher of PE, Year Progress Leader Year 8
Mrs Kelly Teacher of History
Mr King Department Leader of Learning Business Studies
Miss Kirkland Teacher of Science
Ms Laidler Teacher of Science, Assistant Headteacher, Literacy Coordinator
Mrs Lee Teacher of Geography
Mrs Lee-Jenkinson Teacher of English, Deputy Headteacher
Mr Lissaman Teacher of PE, Deputy Headteacher
Ms Lovegrove Teacher of English
Mr Lynn Department Leader of Learning English
Miss Marshall Teacher of PE
Mr McLone Teacher of Geography, Assistant Headteacher
Mrs Moore Teacher of Art, Year Progress Leader Year 10, EPQ Leader
Miss Moran Teacher of English
Mrs Murphy Teacher of RE, Learning Area Progress Leader RE
Miss Oliver Teacher of Science
Mrs Pass Teacher of English
Mrs Perkins Teacher of English, Learning Area Progress Leader
Mrs Portsmouth Department Leader of Learning Art, D&T
Mr Powell Teacher of PE, Learning Area Progress Leader, PPC
Miss Priestley Teacher of RE, Year Progress Leader Year 12
Mrs Pritchard Teacher of English, Department Leader of Learning Drama
Dr Pye Headteacher
Mrs Reilly Teacher of English, Learning Area Progress Leader
Mr Rhodes Teacher of Maths
Mrs Richardson Subject Leader of Learning Geography
Miss Robey-Monks Teacher of RE, Drama
Mrs Ruddy Teacher of Science, Duke of Edinburgh Awards Coordinator
Mr Sell Teacher of Computer Science
Mr Shemar Teacher of Maths
Miss Sheridan Teacher of RE, Year Progress Leader Year 9
Mr Sleath Teacher of Maths
Miss Soleirol Teacher of MFL
Miss Taylor Teacher of English
Mrs Tyers Department Leader of Learning MFL
Mr Ward Teacher of Science
Mrs Wilkinson Teacher of English, Year Progress Leader Year 11
Mr Wright Teacher of D&T, Year Progress Leader Year 7
Mrs Wright Teacher of Music

 

D&T - Design and Technology

MFL - Modern Foreign Languages

PE - Physical Education

PPC - Pupil Premium Champion

RE - Religious Education